تبلیغات
بصیرتِ 88 - ده نکته درباب جنگ نرم
سه شنبه 14 دی 1389

ده نکته درباب جنگ نرم

   نوشته شده توسط: بصیر    نوع مطلب :جنگ نرم ،

1- قبل از پرداختن به تبیین مفاهیم و ترمینولوژی بایستی نقطه عزیمت و رویکرد ما در نگاه به مفهومی به نام جنگ نرم soft warfare روشن شود. عدم جاگیری علمی در مطالعه آن، به سرگشتگی و حیرانی منجر خواهد شد.
2- زبان و ادبیات گفتگو در انتقال دریافت ها و پرداخت ها نقش اساسی ایفا می کنند. بنابراین لازم است پیرامون جنگ نرم به یک ادبیات مشترک و بعد به یک مفاهمه بین الاذهانی رسید. بدیهی است نیل به تقریب و حتی در مقامی بالاتر تطبیق اذهان اولی است.
3- بایستی تکلیف اینکه جنگ نرم را پروژه می دانیم یا پروسه روشن شود. گفتگوهای رایج در محاورات سیاسی، فرآورده بودن آن را به ذهن می رساند درحالی که با تاملی کوتاه می توان دریافت که این پدیده بیشتر به پروسه و فرایند می ماند تا به پروژه و فرآورده.
4- اغلب دلیل تراشی شده و به توصیف (چگونگی) و روایت محض و حتی داستان گویی های شبانگاهی روزانه اکتفا می شود در حالی که لازم است به علت یابی و تبیین (چرایی و چیستی) اشاره شود.
تمام و یا غالب توجهات به “پیام”Text معطوف است در حالی که از “زمینه”Context 5- غفلت می شود. زمینه های ذهنی و عینی در جامعه بایستی مورد کاوش قرارگیرد که چرا و چگونه جامعه ما درگیر جنگ نرم است و ما در کجای زمانی و مکانی صحنه نبرد واقع شده ایم. اتاق فرماندهی، دکل دیدبانی، کالک عملیاتی، تعداد نیروی انسانی ماهر و غیر ماهر و روانشناسی فرهنگی سیاسی فرماندهان و افسران ارشد و جزء و سربازان ما چگونه است و البته فهم دقیق و روشن از “ترکیب” و “ترتیب” دشمن و ادوات و تجهیزات و البته تاکتیک ها و تکنیک های و در یک عبارت دشمن شناسی.
6- ایجاد یک جبهه مستحکم با فرماندهانی متوکل و مقتدر و افسران و سربازانی شجاع، دل قوی، مومن و معتقد به نصرت الهی و البته با کالک عملیاتی روشن و “کارشده” برآمده از استراتژی مترقی و متعالی مکتب اهل بیت علیهم السلام ضروریت عصری ماست.
پاشانی و پریشانی، تداخل و تباین، موازی کاری و جزیره ای، سنگ های بزرگی که معلوم است فقط برای کنتور حرافی خوب است و دهها قصه پرغصه ای که موجب بی و سرو سامانی در خطوط نبرد خودی از طرف رفقا ! ایجاد می شود بیشتر از دشمن به خود ما لطمه می زند.
7- در جنگ نرم، ذهن و قلب با دوگانه های شک- یقین و نفرت - عشق، مورد هدف قرار می گیرد. ایجاد شک و کاشتن بذر تردید در ذهن و پاشیدن تخم نفرت در مزرعه قلب، اقدام اصلی دشمن است.
بنگاههای به اصطلاح مطالعاتی متعدد و متکثر در حوزه های گوناگون ما با انبوهی از ژنرال های یقه سفید ! باید روشن سازند در مقابل تهاجم و شبیخون فرهنگی دشمن چه کرده اند.
8- در جنگ نرم، “گسست” ها Gap مهم است و البته مهمترین آن، گسست بین ملت - دولت (نظام سیاسی) است. باید هوشیار بود که هر عاملی که باعث ایجاد و یا تقویت این گسست شود به مثابه ویروسی عمل کرده که سیستم عامل نظام سیاسی را مورد هدف قرار می دهد و خطر آن غیر قابل جبران است.
9- مبارزین و مجاهدین جبهه نرم بایستی به ابزار و تکنیک های آن مجهز و مسلح شوند. موسیقی، سینما، تئاتر، ادبیات داستانی و رمان، شعر، طنز، کاریکاتور، رسانه های دیداری، شنیداری، مکتوب و مجازی، گروههای اجتماعی واقعی و مجازی، ورزش، الگوی مصرف، سبک زندگی و... عرصه مبارزه و خط مقدم است و برای تک تک این موارد باید نیروی ویژه تربیت شود که با عنایت به حجم جنگ روانی دشمن، به عملیات های پارتیزانی و ضربه زدن به دستگاه نظری آن پرداخته و دشمن را در موضع انفعال قرار دهد.
10- همه ما ایرانیان باید بدانیم که دشمنان ما با تاریخ، تمدن، فرهنگ و هنجارهی ملی و دینی و با کلیت ما دشمنند و در مسیر دشمنی خود با هر آنچه ایرانی است ذره ای مماشات نکرده و نخواهند کرد و تاریخ ما مملو از رفتار زشت آنان با ماست. آیا سزاوار است به خاطر اختلاف یا حتی اعتراضی به روشی یا کسی یا جریانی در زیر بیرق ایران، کاری کنیم که دشمنانمان هلهله و شادی کنند؟

   ● نویسنده: محمد - قربانی گلشن آباد

منبع: روزنامه - رسالت - تاریخ شمسی نشر 10/11/1388


برچسب ها: جنگ نرم ،